Genel itibariyle bakıldığında insanlar geçmişten bu yana tütün bağımlılığı her geçen gün artmaktadır. Çünkü tütün sigaranın ham maddesi olduğu için sigaranın da içine nikotin denen kimyasal koyulduğundan bağımlılık yapma durumu bulunmaktadır. Nikotin ve tütünün insanlar üzerinde yüksek bağımlılık yapma ihtimali vardır. Sigara kullanımı insanların maddi durumlarını olumsuz etkilemiş ve o kadar bağımlısı olanlar var ki ekmek almayıp sigara alan insanlar vardır. Bu duruma çare olarak teknolojinin gelişmesi ile elektronik sigaralar çıkmıştır. Elektronik sigaraların içine nikotin koyarak belirli bir süre insana sigaranın verdiği hazzı vermiştir.

Salt likit konusuna gelinirse elektronik sigaralarda buharlaşma sonucunda tüketilen bir likit türü olmaktadır. Diğer ev yapımı klasik likitlerden ayrılan yönü ise içinde bulunan nikotin tuzu olmasıdır.

Salt Likitin Avantajları

Her likit de bulunan bir nikotin seviyesi vardır. Bununla birlikte salt likit diğerlerinden ayrılmakta olup nikotin seviyesi diğer likitlere göre değişir. Nikotin seviyesi 25 ile 50 mg arasında değişkenlik gösterir. Diğer taraftan diğer likit türlerine göre içimi daha yumuşak olmaktadır. Bu sebeple tüketiciler arasında çok sevilmektedir. Salt likit oranı diğer elektronik sigaralarına göre fazla olduğu için sigara bırakmak isteyenlerin en önemli adresi olmaktadır. Çünkü fazla nikotin ile insanın nikotin ihtiyacını karşılamış ve sigara içme isteğini kırmıştır. Bu da sigarayı yavaş yavaş bırakmasını sağlar.

Salt likit kullanımın bir diğer avantajı ise daha küçük ve düşük voltajlı cihazlarda kullanılmış olmasıdır. Kolay taşınabilir özelliği ile her yere sığmakta ve kullanıcının taşımasında kolaylık sağlamaktadır. Genel anlamda bu cihazlara pod mood adı verilmekte damak tadına uygun likiti seçme imkanı tanımaktadır.

Neden Salt Likit tercih Edilmeli?

Sigara kullanımı dünya genelinin genel bir sorunu olmaktadır. Bunun için bazı insanlar sigara kullanmayı bırakamazken bazıları ise sigara kullanımı sınırlandırmaya bunun ile birlikte elektronik sigaraya başlamıştır. Sigara kullanan tiryakiler likit tercih ederken daha çok sigaraya yakın olan likit türlerini tercih eder. Salt likitler arasında en çok sigaraya yakın olan ve tercihlerin hep önünde gelen likit ise salt likit olmaktadır. Genel itibariyle salt likitler yumuşatılmış nikotin ve gerçek sigara doygunluğu ile insanın gerçek anlamda nikotin ihtiyacına cevap vermektedir.

Gerçek sigara yoğunluğundan vazgeçmeyen kullanıcılar genel olarak salt likit satın almaya özen gösterir. Normal likitlere göre salt likit, aroma yönünden daha çeşitli olmaktadır. Kullanıcı damak zevkine göre istediği aromayı bulabilmektedir. Bu yüzden salt likitleri normal likitlere göre hep daha çok sevilmekte ve tüketilmektedir.

Salt Likit Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Çoğu durumlarda olduğu gibi salt likit kullanmanın dezavantajları da vardır. Bunlardan biri ise salt likitler genel itibariyle yüksek nikotin oranına sahip olmakta ve bazı elektronik sigara kullanıcılarına ağır gelebilmektedir. Bu durumda kullanıcılara önemli bir görev düşmekte bu durumda nikotin oranını düşürerek oranı dengelemek mümkün olabilir. Salt likit kullanımın bir diğer avantajı ise cihaz kullanımı olacaktır.

Çünkü salt likit kullanımında sadece pod mod denilen elektronik sigaraların olduğu cihazın kullanılması gerekmektedir. Diğer yandan pod mod olmayan elektronik sigaralarda salt likit kullanımı mümkün olmayacaktır. Bunun sonucunda bazı markalara ve modellere bağlı kalınması ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı birçok elektronik sigara markası kendi pod mod cihazlarını geliştirmekte olup salt likit kullanıcıları için alternatif oluşturmaya çalışmaktadır. Bu nedenle birçok marka kullanıcıya yönelik salt likit anlamında çalışmaları vardır

Elektronik Sigara Kullanımı

Dünya genelinde teknolojinin gelişmesiyle elektronik sigara kullanımı yaygınlaşmış ve insanlara maddi anlamda destek olmuştur. Gerçek sigaraya göre içinde bulunan zararlı maddelerin arındırılması bazında likitlerin kullanımı daha güvenli olabilmektedir. Elektronik sigaralarda bulunan nikotin oranını kullanıcının istediğine göre ayarlayabilmesi ve bağımlılık seviyesini azaltması muhtemel olmaktadır. Elektronik sigaraların içinde buluna sistemler sayesinde likitler ısıtılmakta ve buharlaştırma olabilmektedir.

Diğer taraftan bakıldığında elektronik sigaraların kullaıcıya sağladığı en büyük avantaj ise  sigara da oluşan kötü kokunun elektronik sigara da oluşmaması da önemli bir avantajdır. Her kullanıcının elektronik sigara modeli farklı olduğu için kullanıcılar kendi zevklerine göre elektronik sigara cihazını alabilir ve içine istediği likitten koyabilmektedir. Bununla birlikte likitlerin bitimi ile tekrardan likit ekleyerek kullanmaya devam edebilir.